بخش های دی وی ار در یک برد نمونه به تصویر کشیده شده است که در ادامه به تشریح بخش ها و وظایف هر بخش میپردازیم:

 

 

بخش های دی وی ار

 

1-تغذیه : این قسمت دارای یکسری ای سی تغذیه 6 پایه و گاها 5 پایه میباشد که همگی بسته به ولتاژ مورد نیاز هر بخش ولتاژ آن را تولید میکند.معمولا تمام پارت نامبر های ای سی های تغذیه از یک مدل میباشند که بسته به مقدار مقاومت های اطراف آن مقدار ولتاژ تولیدی متفاوت میباشد.ولتاژهای استاندار در یک دی وی ار به شرح زیر میباشند:

1 ولت = تغذیه مربوط به سی پی یو

1.2 ولت = تغذیه مربوط به سی پی یو و دکودر

1.5 ولت = تغذیه مربوط به رم

3.3 ولت = تغذیه بسیار مهم که در سی پی یو و دکودر تصویر بکار میرود.

5 ولت = تغذیه مربوط به هارد و خروجی های vga و hdmi

 

2-ورودی شبکه : یک جداکننده بین شبکه خارجی  و شبکه داخلی دی وی ار است.درحقیقت سیم پیچی است که اتصال غیر مستقیم را به شبکه بیرونی برقرار میکند چرا که اگر مستقیم بود با بروز مشکل در سوییچ یا مودم بیرونی و بازگشت ولتاز به دی وی ار از اسیب دیدن آن جلوگیری میکند.پس بطور کلی رابط بین شبکه بیرونی و ای سی شبکه داخل دی وی ار است.

 

3- رم : رم یکی از مهمترین بخش های دی وی ار است که وقتی دستگاه بالا میاید ابتدا کل فایل سیستم و برنامه دستگاه توسط سی پی یو از ای سی فلش لود شده و در رم ریخته و اجرا میشود.کوچکترین مشکل در رم باعث بالا نیامدن دستگاه میشود.ممکن است در یک دستگاه یک یا دو یا 4 ویا بیشتر رم داشته باشیم که ظرفیت هر رم در روی آن بر حسب گیگ نوشته میشود.معمولا جهت خواندن ظرفیت رم در نوشته های روی رم قبل از حرف G‌ یک عدد مثلا 1یا 2 یا 4 نوشته میشود  مانند ****2G*** که نشانگر این است که ظرفیت رم 2 گیگ است.اگر نوع رم طوری باشد که ظرفیت آن معلوم نباشد با نوشتن پارت نامبر کامل روی رم در اینترنت میتوانید دیتاشیت انرا در آورید که ظرفیت را در آن مینویسد.یکی از مشهورترین برند های تولید رم سامسونگ است که همیشه ظرفیت رم را روی آن به شکل تشریحی فوق مینویسد.بالا بودن ظرفیت رم نشانگر قدمندتر بودن و ریل تایم تر بودن دستگاه است.یعنی دستگاه میتواند با فریم ریت بالاتری ضبط کند.

 

  • در برخی دستگاهها رم حذف شده و از بافر داخل سی پی یو استفاده میشود که نشان از پایین بودن کیفیت دستگاه دارد

 

4- آی سی شبکه : ای سی شبکه دستگاه رابط بین سی پی یو و ورودی شبکه است.در صورت خراب بودن این ای سی چراغهای شبکه پشت دستگاه روشن نمیشوند و اتصال برقرا نمیشود.

 

  • در برخی دستگاههای امروزی این ای سی حذف شده و از بخش داخلی سی پی یو برای این بخش استفاده شده است که یکی از نشانه های بی کیفیت بودن دستگاه است چرا که با کمترین ولتاژ ناخواسته از بیرون از پورت لن سی پی یو دچار آسیب میشود.

 

5- دیودهای محافظ hdmi : دیویدهای محافظ هستند که در صورت بروز مشکل در مانیتور از رسیدن برق به سی پی یو جلوگیری میکنند.رابط بین سی پی یو و خروجی hdmi دستگاه هستند.

 

6-ای سی فلش : دی وی ار را مانند یک کامپیوتر در نظر بگیرید که این ای سی فلش نقش هارد را برعهده دارد چونکه به اصطلاح سیستم عامل دستگاه در این ای سی پروگرم میشود.معمولا بردو نوع 64 مگابیت یا 128 مگا بیت است که ظرفیت فایل فلیش اولی 8 مگابایت و دومی 16 مگا بایت است.ممکن است این ای سی در پشت برد قرار گیرد که بسته به نوع طراحی مدار چاپی آن میباشد.

 

7- ایپیرام : این ای سی  از نوع eeprom  است که دارای یک محتوای انکریپت شده میباشد و معمولا حاوی سریال p2p دستگاه و تعیین کننده تعداد کانال دستگاه میباشد.نبودن این ای سی در برخی دستگاهها نشان از این دارد که سریال  p2p‌ دستگاه نیز در داخل فایل فلش دستگاه در ای سی فلش است  و با پروگرم مجدد دستگاه به هر دلیلی سریال p2p از بین خواهد رفت.لذا دستگاههایی که فاقد این ای سی میباشند ارزش خرید ندارند چون به هرحال مشکلات نرم افزاری باعث نیاز به پروگرم مجدد ای سی فلش خواهد شد.معمولا بر دو نوع  پارت نامبر 2402  ویا 2408 است که معمولا دستگاههای xmeye درصورت داشتن این ای سی دارای نوع 2408 میباشند و سایر دستگاهها مانند برایتون و juan معمولا فاقد این ای سی هستند.دستگاههایی که نرم افزار انتقال تصویر آنها topsview‌ یا xvrview میباشند دارای ای سی از نوع 2402 میباشند.ممکن است این ای سی در پشت برد قرار گیرد که بسته به نوع طراحی مدار چاپی آن میباشد.

نکته : در صورت فلش زدن برنامه اشتباه به ای سی فلش دستگاهی دارای ایپیرام 2408 هیچ آسیبی به محتویات ایپیرام وراد نمیشود ولی در دستگاههایی با ایپیرام 2402 باعث پاک شدن آن میشود و باید مجدد ایپیرام پروگرم شود که درنهایت کد p2p‌ را نخواهیم داشت.منظور از نداشتن p2p به این معنی نیست که در داخل دستگاه فاقد این سریال خواهیم بود اتفاقا دارای سریال است ولی سریال تکراری مربوط به برنامه جدید خواهد بود که منجر به عدم اتصال p2p خواهیم بود.

 

8- دکودر تصویر : ورودی دوربین ها بعد از گذشتن از فیلتر های محافظ و نویز گیر وارد این بخش میشوند که وظیفه دارد تصاویر را از حالت انکود شده در دوربین خارج کرده و به دیتای دیجیتال تبدیل و به سی پی یو منتقل کند تا سی پی یو آنها را با فرمت خاص تعریف شده  اعم از h264 , h265 ,.. در هارد ذخیره کند.یکی از مهمترین شرکت های تولید کننده این ای سی  شرکت nextchip میباشد که ای سی دکودر های آن با سه حرف nvp مشخص میشوند مانند nvp6124 و nvp6134c و nvp6114 و ….

 

9- کریستال اصلی : وظیفه تولید پالس جهت سی پی یو میباشد که سی پی یو با کمک این پالس ها به اجرای دستورات میپردازد.قلب تپنده داخل دی وی ار هم نامیده میشود.معمولا  12 یا 24 ویا 27 مگا هزتز میباشد.

 

10-کریستال ساعت : وظیفه تولید پالس در زمانیکه دستگاه خاموش یا روشن است جهت تولید زمان و دارای مقدار 32768  هرتز میباد.اگر نباشد تایم دستگاه بالا اومدنی صفر میشود و یا در صورت مشکل دار بودن تایم دستگاه در طول کارکرد جلو عقب شود.

 

11- دیودهای محافظ ورودی : نقش محافظت از دکودر تصویر را برعهده دارند تا در صورت بروز مشکل در بیرون از رسیدن ولتاژ ناخواسته به دکودر جلوگیری شود.

 

توضیحات بیشتر را میتوانید در این لینک بصورت ویدیویی مشاهده فرمایید.